HomeАвторинокПісля чіпової кризи авторинку загрожує новий глобальний дефіцит

Після чіпової кризи авторинку загрожує новий глобальний дефіцит

Світ все ще відновлюється після так званої кризи чіпів та наслідків пандемії, але вже зараз стало зрозуміло, що на обрії не за горами чергова криза. Зростання цін на паливо не тільки в нашій країні, а й у всьому світі змушує багатьох автолюбителів приділяти більше уваги електромобілям. Відповідно, попит на них зростає. За прогнозом компанії IHS Markit, виробництво електромобілів у світі різко зросте. З 4,8 млн у 2022 році до більш ніж 50 млн у 2034 році.

Не секрет, що виробництво акумуляторів для електромобілів потребує сировини. Чим більший попит, тим більше потрібна така сировина. За оцінками компанії S&P Global Mobility, у 2021 р. загальна ємність акумуляторних батарей склала 260 ГВтч, а в 2034 році вона досягне 4568 ГВтч, що у 17 разів більше! І це стосується лише повністю електричних автомобілів. Ще 147 ГВтч знадобиться для оснащення гібридів.

За таких темпів знадобиться фінансово стабільне постачання сировини. Зокрема, нікель, літій та кобальт. Саме ці три критичні елементи можуть стати вузькими місцями у виробництві акумуляторів та ланцюжку поставок. S&P Global Mobility прогнозує, що річний попит на літій досягне 1,97 млн ​​тонн у 2030 році. Тобто, порівняно з 2021 роком, він збільшиться на 28%. Попит на нікель у 2030 році збільшиться на 34% і досягне 1,80 млн. тонн.

Після чіпової кризи авторинку загрожує новий глобальний дефіцит

Ціни не стоять на місці.

За даними S&P Capital IQ, у березні цього року офіційна квартальна ціна на нікель зросла на 150% і сягнула 48 000 доларів США за тонну. У липні 2021 року вона становила 19 тисяч. Ціна на кобальт у березні цього року зросла на 60%. А ціна на літій, за даними S&P Global Commodity Insights, зросла на понад 600%. Від 10 000 доларів США за тонну минулого року до 70 000 доларів за тонну сьогодні.

Відповідно ціни на акумуляторні батареї теж почали зростати. Тобто, перспективні розрахунки на поступове зниження цін на акумулятори необхідно скоригувати. Але саме це поступове здешевлення акумуляторів мало знизити ціни на електромобілі і зробити їх конкурентоспроможними з автомобілями з двигунами внутрішнього згоряння (ДВЗ).

Теоретично літій можна замінити комбінаціями інших елементів, але такі батареї мають меншу ємність. І, відповідно, електромобілі мають менший запас ходу від одного заряду. Щоб задовольнити попит з боку автовиробників та гігантів електроніки, виробництво має збільшитись. Але для запуску шахти з нуля потрібно щонайменше 5 років.

Пам’ятайте, що для використання в батареях потрібні чисті метали, а 89% заводів переробки літію розташовані в Китаї. Пандемія та війна в Україні дуже добре показали, що така залежність від імпорту з однієї країни може стати критичною. Щоб знизити ризики, все більше і більше OEM-виробників прагнуть безпосередньо брати участь у постачанні сировини.

Stellantis інвестує у проекти Vulcan Energy з видобутку літію у долині Верхнього Рейну в Німеччині. Volkswagen та Renault також уклали угоду з Vulcan Energy про виробництво неочищеного літію з 2026 року. Ford інвестує понад півмільярда доларів в австралійську компанію Liontown Resources для збільшення виробництва літію.

Після чіпової кризи авторинку загрожує новий глобальний дефіцит

Багато шахт починають працювати в Африці та Південній Америці. Великі OEM-виробники також підписали угоди про закупівлю сировини там. CAM та Umicore підписали меморандуми про взаєморозуміння з Volkswagen та Automotive Cells (спільне підприємство Mercedes-Benz, Stellantis та Total Energy) на постачання катодних матеріалів. У Renault є угода з Terrafame на постачання нікелю та марокканською групою Managem на постачання кобальту. BMW також підписала велику угоду з Managem. У GM є угода про постачання кобальту з Glencore.

Щоб запобігти дефіциту графіту, виробники розробляють нові технології. Mercedes-Benz, Tesla, Porsche та Volvo інвестували в акумулятори з високим вмістом кремнію. Крім того, Ford, GM, Mercedes-Benz, Volkswagen, Stellantis та BMW інвестували у компанії з виробництва твердотільних акумуляторів. Вони дешевші і мають більш високу щільність енергії, ніж літій-іонні батареї. Це може зменшити загальну вартість електромобіля.

Але чи варто нам заспокоюватись?

За даними IHS Markit, ризики, пов’язані з постачанням критично важливих елементів, ставлять ринок електромобілів у реальну небезпеку. Зрештою, невідомо, чи вдасться досягти необхідних масштабів обсягів виробництва акумуляторів, зробивши електромобілі доступними для споживачів і прибутковими для автовиробників.

Криза акумуляторів може зашкодити революції електромобілів. І водночас надати виробникам автомобілів з Китаю та Південної Кореї можливість стати провідними світовими постачальниками легкових електромобілів. До речі, нікель, літій та кобальт входять до складу звичайних стартерних батарей (акумуляторів) для автомобілів із двигунами внутрішнього згоряння.

Свіжі новини

Схожі новини