HomeАвтосвітПлани щодо масового впровадження електромобілів у Європі під загрозою

Плани щодо масового впровадження електромобілів у Європі під загрозою

Volkswagen Group, поряд з більшістю інших виробників звичайних автомобілів, спробувала наздогнати з виробництва електромобілів та наздогнати Tesla. Але плани як Tesla, і інших виробників електромобілів можуть піти негаразд.

CATL, одна з найбільших у світі компаній з розробки та виробництва акумуляторів для електромобілів, має намір зосередитися на літій-залізо-фосфатних батареях, які, за її словами, є дешевшим вибором, але при цьому пропонують мало відмінностей від конкуруючих хімічних елементів, в яких використовується додатковий нікель та кобальт.

Однак жодна з технологій не є гарантією успіху, каже Тім Буш, аналітик UBS у Сеулі. «Навіть гравці, які працюють у галузі вже 20 років, важко створюють великі об’єкти в нових місцях», — каже він, маючи на увазі перешкоди, з якими стикаються такі компанії, як корейська LG та японська Panasonic у Польщі чи Неваді.

Плани щодо масового впровадження електромобілів у Європі під загрозою

«Зараз 85-90 відсотків матеріалів, з яких виготовляються батареї, надходять з Китаю», — додає Буш, і компанії-виробники електромобілів, що діють, уклали з ними контракти на більшу частину поставок. Тільки нещодавні угоди Ford про постачання мінеральної сировини та акумуляторних катодів в основному не мають обов’язкової сили.

Що ще більш тривожно, так це те, що ціни на цю важливу сировину та витратні матеріали, які досі були основними продуктами ринку, коливаються. Вартість карбонату літію досягла рекордно високого рівня та продовжує зростати. Лише цього року ціна на сировину зросла у вісім разів порівняно з рівнем минулого року.

Що ще важливіше, нестача мінералів для акумуляторів, що насувається, може зіграти жарт з відстаючими електромобілями, такими як VW, Ford і GM, причому останній минулого тижня погодився внести передоплату виробнику літію Livent у розмірі 200 мільйонів доларів за забезпечення сировиною.

Плани щодо масового впровадження електромобілів у Європі під загрозою

Скотт Яррахам з S&P Global Commodity Insights прогнозує, що поряд з літієм, який явно перебуває в кризі, яка поглиблюватиметься і багато в чому диктується Китаєм, ймовірним є також дефіцит нікелю та кобальту, причому дуже скоро — у середині цього десятиліття.

“У Європі та США вкладається багато коштів у виробництво акумуляторних елементів, але не вистачає сировини”, – говорить експерт. “Тому буде великий розрив”. І далі по виробничому ланцюжку справи не кращі.

Маттіас Мідрейх, головний урядовець Umicore, є одним із небагатьох європейських виробників важливих катодних витратних матеріалів, що використовуються в батареях. Він стверджував, що автовиробники щосили намагалися налагодити відносини з постачальниками після «травматичного досвіду» нестачі напівпровідників.

Плани щодо масового впровадження електромобілів у Європі під загрозою

Але навіть у цьому випадку, попереджає він, буде дефіцит пропозиції при виробництві деталей акумуляторних батарей, навіть якщо буде достатньо фінансування гірничодобувної промисловості від автомобільних компаній. А різке підвищення цін на основну сировину для акумуляторів для електромобілів відбувається в той час, коли конкурентоспроможність промисловості Європи перебуває під загрозою, оскільки постачання електроенергії дедалі більше обмежується війною в Україні.

Якщо Росія повністю припинить постачання природного газу до Німеччини цієї зими, заводи з виробництва акумуляторів можуть бути змушені негайно припинити виробництво, попередив ZVEI, який представляє національний електроенергетичний бізнес.

Проте війна в Україні ще більше зміцнила рішучість західних урядів зменшити свою залежність від міжнародних постачальників. США та Європа пообіцяли мільярди доларів у вигляді субсидій європейським країнам, які можуть стимулювати внутрішні постачання сировинних природних ресурсів для акумуляторних батарей.

«Нещодавно багато хто в Німеччині вважав, що акумуляторні батареї завжди можна буде замовити в Азії», — сказав канцлер Німеччини Олаф Шольц під час візиту до Зальцгіттера минулого місяця. “Тепер ми добре знаємо. Пандемія коронавірусу та жорстока атака Росії на Україну ясно показали, що покладатися на глобальні ланцюжки поставок у певних стратегічних сферах — великий ризик”.

Плани щодо масового впровадження електромобілів у Європі під загрозою

Загроза стала ще більшою, коли минулого тижня китайська CATL затримала поставки, заплановані для Tesla та Ford, після візиту на Тайвань Ненсі Пелосі, спікера Палати представників США.

Проблема виникла через кілька тижнів після того, як партнер GM з виробництва батарей, корейська LG, заявила, що може переглянути свій намір побудувати завод в Аризоні в результаті «безпрецедентних економічних умов та інвестиційних обставин у Сполучених Штатах».

Партнер Ford, корейська SK On, п’ятий у світі виробник акумуляторів, втратить цього року близько 760 мільйонів доларів через зростання цін на сировинні товари. Підвищення цін може ще більше зашкодити автономним планам VW. За словами головного фінансового директора Арно Антліца, можна отримати непередбачене додаткове фінансування у розмірі 10 мільярдів євро для забезпечення сировиною шести заводів. Іншими словами, все виглядає не райдужно для швидкого проникнення електромобілів до Європи.

Свіжі новини

Схожі новини